گفتار زیر برگردان مقاله یی است درباره تکنولوژی نقشاب اینمارکو در مجله آلمانی Deutscher Drucker / نوامبر۲۰۰۴

حفاظت با بکارگیری نقشآب یکتا در چاپ تیراژ پایین
FINGERAB_small

نقشآب اینمارکو همچون اثر انگشت ایمن از مشابه سازی است حفظ تولید و انحصار: کاغذهای نقشآب دار اینمارکو “همچون بانک سویسی” حفاظت شده اند . در این نوشتار به چگونگی آن پی میبریم

آمار ثابت میکند که جعل اسناد یکی از جرایم اصلی قرن ۲۱ ام است. امروزه محصولات با مارکهای جعلی به ۱۰ درصد کل محصولات تجارتی میرسد. تحلیلگران زیانهای اقتصادی ناشی از این جعل را سالانه بالغ بر ۲۰۰ تا ۳۰۰ ملیارد یورو برآورد میکنند. کپی برداشتن از نسخه اصلی آسان تر و آسان تر میشود. پخش کنندگان و تولید کنندگان و همچنین شرکتهای حقوقی و بیمه و دانشگاهها و …. به دنبال تکنولوژی حفاظت مارک – محصولات و نامه های اداری شان هستند. تقاضا هرروز پیوسته بیشتر میشود. شرکت سویسی AGS Technics Ltd. تکنولوژی یی را عرضه کرده است که با آن یک مدرک اصل با نقش اب ثبت شده اینمارکو علامت گذاری میشود. بسیاری از چاپخانه داران سراسر جهان این سیستم را به کارگرفته اند و به مشتریان خود محصولات چاپی حفاظت شده از جعل عرضه میکنند.

کاغذهای عصر میانی از خمیر خورده الیاف بود. روی این خمیر کارمیشد تا توده های فیبر بدست آید. خمیر فیبر در آب حل میشد و برای کاغذ شدن پرس میگردید. علامت هنری کارخانه کاغذسازی توسط دندانه های ظریف فلزی Dandy Roll  برآن نقش میشد ( مانند سر حیوان – مخلوق افسانه یی – علامت صلیب) به طوریکه هرکس میفهمید که کاغذ از کجا آمده است. گاهی کاغذهای خاصی برای خانواده نامداری ساخته میشد که نشان خانوادگی داشت. کلمه نقشآب ازآنجا آمده است که درآن قسمت کاغذ که نقشآب نشسته است فیبرها کم توده میشوند تا یک جای شفاف و یک نقش آب واقعی پدیدآید.

DSC_0051-OK_small نقشآب های مدرن

اگر فکرشود نقشآب ازرده خارج است بایستی دوباره به ضرورت آن بیاندیشیم! امروزه نقشآب بویژه آنچه که نقشآب های دیژیتالی نام گرفته اند به سرعت اهمیت مییابند. آنها برای جلوگیری از استفاده غیرمجاز و کپی اطلاعات کاربرد وسیعی دارند بویژه برای حفاظت موثر مدرک اصل از بدل آن.

با نقشآب ابنمارکو روی کاغذ دقیقا به همین نتیجه خواهیم رسید. نقشآب اختصاصی ویکتا با روش کم هزینه و اقتصادی ممکن است تولید شود. تکنولوژی عرضه شده اینمارکو برای تولید کاغذ نقشآب دار امکان تولید کاغذهای با نقشآب حفاظت شده در حجم کم را بوجود آورده است که هرچاپخانه دار (ودرنتیجه هر مشتری) میتواند آنرا برای مقابله با جعل اسناد بکارگیرد. امکانات نقشآب اینمارکو در مقایسه با نقشآب سنتی تولید کاغذ تقریبا نامحدوداست.

تکنیک بیان هنری ( تازه های تکنولوژی هنری)

برای نخستین بار درتاریخ سیستم ثبت شده “نقشآب اینمارکو” (inmarque® watermark ) امکان ایجاد نقشآب ماندگار باکیفیت بالا برروی کاغذ پس از تولید آن در کارخانه را بوجود آورده است.
این روش منحصربفرد و جهانی ثبت شده توسط شرکت سویسی AGS Technics Ltd به سطح عالی امروزی تکامل یافته است . کیفیت غیرقابل رقابت این نقشآب به خاطر مایع چاپ مخصوص اینمارکو است که توسط لوحهای فوتوپلیمری که به سیستم بسیار دقیق مرکب رسانی مجهزاست این مایع را (دوزی مترک ) جذب  کاغذ میکند  و اثر معجزه آسای آن آغاز میشود. بااین مایع فیبرها شفاف میشوند. باچشم غیرمسلح محل نقشآب شفافتر دیده میشود. ازآنجا که این پروسه و روند روی همه کاغذهای طبیعی انجام میشود بطور اصولی همه کاغذهای روکش نشده چنین نقشآبی را پذیراست. جالب توجه است که نقشآب اینمارکو به سختی از نقشآب  کارخانه یی قابل تمیزاست.

BRIEF-COMP-WZ320

خلاقیت و ابتکار

کاغذ دارای نقشآب اختصاصی امتیازی نادر و نشانه اعتباراست . تابه امروز کوشش برای تولید نقشآب خاص بسیار محدود بود خلاقیت طراحان به دلیل ضعف ابزار تولید محدود مانده بود. نقشآب درحقیقت عناصر طراحی قوی یی ارائه میکند و دیگر خلاقیت محدود نمیماند. طراحیهای یکتا و بجا نشاندن دقیق نقشآب پیش نیاز طراحی و صفحه بندی دربالاترین سطح است. مجموعه کاغذهای با کیفیت بالا و استفاده ازاین تکنولوژی توسط چاپخانه داران تحسین و استقبال مشتریان را به همراه خواهد داشت.
اخیرا در مسابقه باشگاه آلمانی مدیران هنری ( ADC) آژانس Jung von Matt برنده بود. در این رقابت جایزه نخست به کاغذ نامه یی تعلق گرفت که نقشآب اینمارکو داشت .

حفاظت امنیت و اطمینان می آورد

جاعلان دیگر شانسی ندارند. آنکه تا به امروز با کپی و دستکاری مدارک خرابکاری میکرد از این پس خوش اقبال نیست . سیستم اینمارکو به صورت فزاینده یی به عنوان عنصر امنیتی به کار گرفته میشود. این فقط برای اروپا (که هست) صدق نمیکند که به توسعه اتحادیه اروپا هم چشم دارد. نقشآب اینمارکو به منظور حفاظت بهینه برای جلوگیری موثر از سوء استفاده کاربرد دارد. .اصالت کاغذ با نگاهی از پشت چراغ به آن و بی نیاز به ابزار تکنیکی خاص به آسانی قابل تشخیص است. فقط همکاران مجاز در شبکه چاپ نقشآب اینمارکو ( چاپخانه دارانیکه سیستم را در کارگاهشان نصب کرده اند) امکان لازم برای تولید را دارند. هیچ تقلید و جعلی حتی در شرکتهای مدرن و بزرگ چاپ ممکن نیست.

برتری های اینمارکو

حفاظت از طریق نقشآب سیستم اینمارکو :

  • اقتصادی است حتی در تیراژ کم.

  • بیشترین ضریب امنیتی در برابر جعل و کپی همسان .

  • نه تغییر رنگ دارد و نه بور میشود.

  • بدون مشکل قابل چاپ و رونویسی روی نقشآب است.

  • مناسب کار با چاپگرهای لیزری و جوهر افشان .

  • قابل انبار شدن بالای ۲۰ سال .

  • محدودیتی در طراحی جای نشاندن نقش بر کاغذ نیست .

  • امکان انتخاب گسترده انواع مختلف کاغذ از ۶۰ تا ۲۵۰ گرم بر متر مربع.

  • زمان کوتاه تحویل سفارش.

 

DSC_0058-OK

کاربرد در زندگی روزمره

کاربرد نقشآب اختصاصی در سازمانهای عمومی- صنایع داروسازی- دفاتر مالی- بانکها- وکلا- مشاوران مالیاتی- دفاتر اسناد رسمی- شرکتهای بیمه- دانشگاهها و غیره آشکار است. در این بین مصرف آن در زندگی روزمره جا افتاده است مثلا در : فرم های وزین و بااعتبار- اسناد- قراردادها- بلیطها- کوپنها- حواله و قبضها- طرح آرمها- گواهیهای ساخت- گواهی مشخصات- مراجع- گزارشهای دانشگاهی و مدرسه یی نمونه هایی از کاربرد این سیستم دارد. همینطور اسنادتعهدآور- برگه های دارایی- گواهی های بیمه و کاغذهای امنیتی.

 

 

 

DSC_0062-OK

آسان و قابل دسترس برای همه

چاپخانه ها و شرکت های تبلیغاتی بی آنکه برای تولید سرمایه گذاری کرده باشند میتوانند به مشتریان خود کاغذهای نقشآب دار اینمارکو را پیشنهاد کنند. کاغذهای نقشآب اختصاصی اینمارکو در قطع بزرگتر از A3+ توسط اعضای اینمارکو چاپ و تحویل خواهد شد. همه کاغذهای نقشآب دار اینمارکو میتوانند درهر تکنیک چاپی مورد استفاده قرار گیرند. افست- لیزری- جوهرافشان- چاپ دیژیتالی. چاپ کردن به سادگی با هر ماشین چاپی حتی روی خود نقشآب عملی است.
هرعضو مجاز نه فقط همه خواستهای ویژه مشتری را در نظر میگیرد حتی امنیت ۱۰۰% مشتری را نیز ضمانت میکند.

راههای ارتباط و دریافت اطلاعات

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نقشآب اینمارکو و همچنین مشروح امکانات اعضای کلوپ اینمارکو در نزدیکی شما از سایت http://www.inmarque.com/ دیدن کنید.